Наднорменото тегло и затлъстяването често са резултат от забавен метаболизъм. Неговите функции зависят от хормоните, които произвежда щитовидната жлеза. Обменните процеси при мъжете са по-бързи, но като цяло с годините метаболизмът се забавя.
Може да се влияе и от смяната на сезоните и непостоянното време. През зимата оставаме с усещането, че напълняваме заради празниците, но реално тогава метаболизмът ни е най-бавен и затова натрупваме излишни килограми.
На пазара се предлагат различни хапчета за ускоряване на метаболизма, но тяхното действие често е свързано с прояви на неприятни странични ефекти. Въпреки това, повечето хора сме устроени така че да търсим най-бързото и лесно решение на даден проблем. Истината е, че диетолозите препоръчват на своите клиенти други методи за промяна и стимулация на метаболитните процеси, които са далеч по-здравословни и ефикасни. Например, има много различни билки за ускоряване на метаболизма, както и витамини за ускоряване на метаболизма. Те могат да се приемат под формата на своеобразна диета за засилване на метаболизма.
В настоящата статия ще научим повече за това какво представлява нашият метаболизъм, кои фактори влияят на неговата дейност и как най-успешно можем да го ускорим, за да се радваме на изваяна форма и крепко здраве.
Метаболизъм – Същност и Функции
Човешкият метаболизъм (от гръцки: μεταβολή (метаболи) – смяна, или μεταβολισμός – „прехвърляне“) представлява обмяната на веществата в организма. Тази обмяна е свързана с протичането на различни реакции. В обобщен план те могат да бъдат анаболитни (конструктивни) или катаболитни (енергетични). Те спомагат за осъществяването на жизнените функции на тялото. Тук се включват процеси като дишане, сърдечна дейност, поддържане на подходяща температура на тялото и др. От тук следва това, че метаболитните процеси се грижат за трансформирането на хранителните вещества в енергия.
Хората все повече се интересуват от въпроси от сорта на „Как да ускорим метаболизма си, за да отслабнем?“ и „ Упражнения за засилване на метаболизма“. Това е така поради факта, че обмяната не веществата в тялото е процес, който е директно свързан с теглото – влияе на количеството енергия, от която се нуждаем във всеки един момент. С други думи, приемането на повече хранителни вещества от необходимите за енергия, води до натрупването на излишно тегло. То се акумулира под формата на мазнина. Изводът от всичко това е, че не винаги бавният метаболизъм е причина за увеличаване на теглото. Всъщност, добрият подбор на храната и подходяща диета за засилване на метаболизма са от ключово значение.
Фактори Които Влияят на Метаболитните Процеси
Много хора, които искат да променят и стимулират обмяната на вещества в тялото си, избират да залагат на методи като хапчета за ускоряване на метаболизма или на „чудодейни“ продукти като напитка за бърз метаболизъм. Истината е, че дори и да имат някаква степен на ефикасност, тези методи са свързани с отключването на различни странични ефекти и нежелани реакции. Това може да доведе до здравословни оплаквания и други проблеми, затова не е добра идея да се залага на подобни средства в случая.
Друго важно нещо по отношение на хапчетата за ускоряване на метаболизма е това, че ефикасността им е ограничена във времето на прием. С други думи, в момента, в който спрем да ги приемаме, ще се върнем към предишното си състояние. Това означава, че метаболитните процеси отново ще текат в по-бавни темпове, а наднорменото тегло ще започне да се натрупва в тялото под формата на мазнини.
Основните фактори, които влияят на метаболизма, са:
- Генетична Предразположеност – тук спадат индивидуални генетични характеристики, които може да включват и генетични заболявания или други специфични детайли за човека. Дори при по-голяма предразположеност към бавен метаболизъм, това не е крайна присъда. Методи като билки за ускоряване на метаболизма, както и конкретни хранителни навици, могат да ви помогнат да промените към добро обмяната на веществата в тялото си;
- Възраст – научно доказано е, че след 30 годишна възраст метаболизмът започва да се забавя. По принцип се наблюдава и лека загуба на мускулна тъкан, поради различни неврологични и хормонални промени в тялото. Определен тип диета за засилване на метаболизма, както и редовни физически упражнения, могат значително да неутрализират тези процеси и да ви помогнат да изглеждате и да се чувствате отлично;
- Пол – установено е, че мъжкият хормон тестостерон спомага за поддържането на по-бърз метаболизъм в сравнение с жените. В допълнение към това, мъжете са по-едри чисто физически, а това също играе роля върху скоростта на протичане на обмяната на веществата;
- Коефициент Мускулна Маса – този фактор е свързан с това, че мускулната тъкан по принцип се нуждае от повече енергия, за да функционира, отколкото мазнините. Затова е валидно и твърдението, че повишеният коефициент на мускулна маса в тялото води до по-висока скорост на метаболизма;
- Физическа Активност – това едва ли би изненадало някой. Всеки човек знае, че повишаването на физическата активност е директно свързано с ускоряване на процесите по изгаряне на калории в тялото. По този начин активно се стимулират и метаболитните процеси в организма. Важното тук е да се правят редовни упражнения за засилване на метаболизма;
- Хранителни Навици – от тях до голяма степен зависи не само скоростта, но и качеството на протичащите метаболитни процеси в тялото. Следването на здравословни диети за засилване на метаболизма има положително влияние върху неговия интензитет и полезно действие. Например, ако лишавате тялото си от достатъчно полезни хранителни вещества, които да се трансформират в енергия, ще спомогнете за забавяне на метаболизма си;
- Хормони – те са много деликатни и могат да бъдат повлияни от различни външни фактори като лекарствен прием, стрес и т.н. При наличието на хормонален дисбаланс се наблюдават негативни последици върху правилната обмяна на вещества в тялото. Затова при проблеми с хормоните, освен лекарска намеса, е добре да се приемат витамини за ускоряване на метаболизма;
- Околната Среда – вече стана дума за това, че през зимния сезон обикновено се наблюдава определено забавяне на метаболизма. Всичко това е свързано с необходимата енергия на тялото за поддържане на нормална телесна температура в случаи на студ и жега.
8 Метода за Ускоряване на Метаболизма
Дойде време да обърнем внимание на конкретните методи за ускоряване на метаболизма, които сме подбрали за нашите читатели. Не е нужно да се стремите да прилагате всички наведнъж. Просто изберете тези, които най-лесно биха се съчетали с вашето ежедневие, навици и предпочитания.
1. Ускоряване на Метаболизма Безопасно и Без Усилия
Често освен възрастта и сезоните, причина за забавянето на метаболизма е застоялият начин на живот, лошото хранене и вредните хранителни навици.
За лесното засилване на обмяната на вещества в организма може да сторите няколко неща. Най-простото сред тях е да включите разходките в ежедневието си. Ходете по половин час на ден или се запишете на фитнес. Особено ако съчетаете тези дейности с ефектите на Fortunella.
Когато сте физически активни, губите калории. Това от своя страна активира обменните процеси в организма. Ако спортувате редовно, метаболизмът ви ще е активен по-дълго време и ще топите калории дори по време на сън.
Не правете грешката да спортувате непосредствено преди сън, тъй като физическата активност възбужда организма и може да започнете да страдате от безсъние. Това оказва неблагоприятно влияние върху обменните процеси. Приключете с тренировките най-малко 3 часа преди да си легнете! Вижте още няколко съвета за спокоен и пълноценен сън!
2. Натрупване на Мускулна Маса
Колкото повече мускули имате, толкова повече калории горите средно на ден, независимо дали извършвате активна дейност или сте в покой. Това се дължи на факта, че мускулните клетки консумират много повече калории, в сравнение с мастните клетки.
Килограм мазнина изразходва 2 калории на ден, докато килограм мускулна маса гори 35-45 калории на ден.
3. Правилото 8 Чаши Вода
Обезводняването води до забавяне на метаболизма. Това се дължи на факта, че водата е основен участник в процеса по обмяна на вещества в организма. Освен това, водата потиска апетита, което води до включване на натрупаните мазнини в процеса.
Пийте вода, дори и да не обичате! Ако не пиете вода, метаболизмът се забавя, за да спомага функцията на черния дроб да възстановява течностите в организма и не гори мазнини. Ограничете алкохола и бъдете хидратирани. Не смесвайте алкохола с наситени с калории храни.
4. Масаж, Парна Баня и Инфачервена Сауна, Контрастни Душове
Става дума за антицелулитния масаж. Този силов масаж ускорява изпомпването на кръв от лимфата, водейки до засилването на метаболизма. Освен това, ако си правите масажи с мед, ще възстановите мускулите си, ще подобрите значително кръвообращението и ще засилите процеса по обмяна на веществата.
Т.нар. вакумен масаж е друг добър вариант за подобряване на микроциркулацията на кръвта в тъканите. Така не просто се засилва метаболизмът чрез повечето кислород в кръвта, но и спомага за изхвърлянето на задържаните излишни течности и натрупаните в тялото токсини.
Виж Още: 7 Здравословни Ползи от Акупресурата
Парата и инфачервените лъчи отварят порите и позволяват на кожата да диша по-добре. Това също води до изхвърляне на натрупаните токсини – през порите или през потта.
За прочистване от токсините си правете и контрастни душове – редувайте топла и студена вода, и винаги завършвате със студена вода. Това ще затвори порите и ще предотврати натрупването и затлачването им с мръсотия.
5. Ароматерапия, Слънце и Свеж Въздух
Ароматерапията отпуска кръвоносните съдове и напрегнатите мускули, което подобрява кръвообращението. Горещи вани с етерични масла помагат за освобождаване от токсините.
Но не забравяйте за свежия въздух и слънцето. Осъществявайте разходките си в слънчеви моменти, така ще засилите синтезирането на витамин Д и горенето на мазнините.
6. Пълноценен Сън & Намален Стрес
Липсата на сън повишава нивата на стрес, което засилва производството на кортизол. Кортизолът от своя страна забавя метаболизма и води до отлагане и натрупване на мазнини в тялото. Когато имате здрав сън, тялото произвежда хормон на растежа, който подпомага обмяната на веществата. С други думи, ще горите калории, докато спите. Но освен това ще стимулирате обновяването на мозъчни клетки.
Важно е да намалите стреса върху организма. Той води до освобождаване на мастни киселини, които се отлагат като мазнини.
7. Ябълков Оцет & Йод
Ябълковият оцет е богат на калий, който нормализира функцията на нервната система, както и на органични киселини. Намалява апетита и стимулира процеса по обмяна на веществата. Освен това, ябълковият оцет значително ще намали желанието ви за сладко.
Сутрин на гладно разтворете супена лъжица оцет в чаша топла вода и я изпийте. Това ще ви изпълни с енергия и ще облекчи храносмилането през деня.
Йодът е необходим при проблеми с щитовидната жлеза, защото може да активира нейните функции и да стимулира метаболизма. Може да си го набавите от орехи, семки на ябълки или водорасли.
8. Витамини и Микроелементи
Можете да засилите обменните процеси в организма си ако приемате желязо (ябълки, зеле, ориз), магнезий (банани), Омега-3 (морски риби и зехтин), фолиева киселина (зеленолистни зеленчуци, боб, пшеничен хляб) и витамин B6 (банани, картофи, бобови култури).
Така ще регулирате нивото на лептин. Това е хормон, който е отговорен за скоростта, с която се обменят вещества в организма. Също така, контролира горенето и натрупването на мазнини, както някои супер храни.
При всички случаи, наднорменото тегло и затлъстяването са вредни и опасни за здравето и качеството на живот на всеки човек. Открийте начините, с които най-добре успявате да се справите с натрупването на мазнините, и които ви помагат да активирате метаболизма си. Редукцията на излишното тегло ще подобри значително тонуса и ежедневието ви, както и функционирането на целия ви организъм. Това може да се случи още по-бързо ако всеки ден пиете W-loss.
Но го направете сега, не оставяйте за утре!
- Stomalin Мнения и Цена, Как се Приема, Ефекти 2024 - декември 5, 2024
- Parazol Мнения, Ефект и Резултати? Струва ли си? - ноември 22, 2024
- Keto Delight Мнения и Цена, Прием, Странични Ефекти? - ноември 2, 2024