Почистване на Зъбен Камък и Намаляване на Кариесите

Време за четене: 5 min

семейство със здрави зъби и красиви усмивки

Много хора страдат от вроден страх от зъболекари. Дали това се дължи на поредицата от филми на ужасите, в които главният герой е именно зъболекар, или от неприятното усещане от факта, че непознати ръце буквално бъркат в устата ти, е въпрос на личен избор. От здравето на зъбите зависи и цялостното състояние на нашия организъм. Устната инфекция може да засегне не само цялата челюст и кожата на лицето, но да засегне и част от мозъка.

Затова и трябва да направим всичко по силите си да поддържаме добра устна хигиена. Малцина знаят, че кариесите се предават от зъб на зъб, подобно на вирус. Ако не обърнеш внимание на един, много скоро съседните му също ще бъдат засегнати. Зъбният камък пък е минерализирана плака, която се получава като лепкав субпродукт на хранителните вещества и течностите, които консумираме директно. Тя гъмжи от миниатюрни бактериални организми, оказващи подчертано негативно влияние върху емайла. По-долу сме подбрали 8 лесни за изпълнение в домашни условия метода за дезинфекция на устната кухина.

момиче с болки в зъбите

Как Се Образуват Кухините и Кариесите По Зъбите?

Натрупването на прекомерни количества зъбна плака, която впоследствие се превръща на зъбен камък, който пък, от своя страна, може да доведе до появата на кариеси, гингивит, парадонтоза, лош дъх и други болестни състояния на устната кухина. Възпалението на венците и натрупването на гной носи пряката заплаха и от инфекции. Постоянното отлагане на отпадъчни материали от хранителните вещества, които приемаме, се отлагат по нашите зъби.

Това своеобразно скупчване на токсини образува кариесите. Основният вид храна, който ги кара да се появят по нашите зъби, са изделията с високо съдържание на захар и въглехидрати. Страстта към сладкото често придобива формата на зависимост, но всеки може да я преодолее, стига да се опита да направи някои леки промени в дневното си меню за по-здравословно хранене. Добре е и да знаете някои факти за поддържането на природосъобразно меню преди да се запитате ‘Как да отслабна?’.

Бруксизмът също е изключително опасен за целостта на челюстта. Той представлява хронично стискане и скърцане със зъби и кътниците. Любопитното при него е, че се проявява основно нощно време, дори и по време на дълбок сън. Може да доведе до счупване.

Искате ли да се радвате на лъчезарна и блестяща усмивка, то трябва да се грижите за нейната редовна поддръжка и добра хигиена. За по-бели зъби може да използвате Snap-On Smile. По-долу следват няколко добри съвета:

  • Заложете на качествена четка за зъби с мек косъм и паста с високо съдържание на флуорид.
  • Минимализирайте сладките и нишестени храни в менюто си.
  • Намалете или изключете изцяло цигарите.
  • Приемайте повече ябълки, дини и пъпеши, домати, ягоди, смокини, сусамово семе, сирене, кориандър и пчелен мед.

Вижте Още: Ползите от Пчелния Прополис

усмихнато момиче с лупа

На Какво Се Дължи Бруксизмът и Как Да Го Преборим?

Скърцането със зъби е изключително често срещано. Най-вероятно и вие самите го правите от време на време, дори и да е несъзнателно. Всъщност, този вид оплакване най-често се случва докато човек спи и характерът му е абсолютно неволеви. То води до постепенното изтъркване на зъбите, счупвания, зъбобол, главоболие, усещане за схващане в областта на врата и ушите, безсъние и отоци в областта на челюстта.

Най-честите поводи за неговата поява са психологически и емоционални:

  • Стрес – Намерете алтернативи за качествена почивка и освобождаване на напрежението.
  • Натрупани Емоции – Бутилирането на чувствата никога не се отразява добре на организма.
  • Умствена Умора – Не оставяйте на претоварването да ви съсипе.

Можете да пробвате да действате превантивно на бруксизма със следните методи:

  • Релаксиращ ритуал преди лягане;
  • Редовни тренировки;
  • Ограничаване на консумацията на кафе, шоколад, оцет, консервирани сокове, рафинирана захар, газирани напитки, пържени храни и бързи закуски.

Нека научим и повече за 8-те натурални начина за правилно почистване на зъбите.

1. Създайте Си Правилна Рутина за Миене на Зъби!

баща и дъщеря си мият зъбите

Всеки зъболекар ще ви каже, че устната кухина следва да се мие поне 2-3 пъти на ден – след всяко от основните хранения. Дори и да не успеете да спазите тази препоръка, то се постарайте да го правите поне 2 пъти – сутрин преди излизане за работа и вечер преди лягане. Гледайте да не изпускате нито един от тях!

2. Завършете Хигиенния Ритуал с Изтъркване с Конци!

момиче с усмивка, бели зъби и конец

Почистването на зъбите с конци е чудесен начин да се погрижите да няма заседнали парчета храна между венците. Това следва да допринесе и намаляването на зъбната плака в устата. Обикновените четки за зъби просто не могат да проникнат в тесните участъци между отделните зъби и там остана затлачена мръсотия и бактерии. Винаги използвайте конците, след като сте похапвали Зрънчо, чипс, бисквити, хляб или зърнени изделия.

3. Не Забравяйте Да Консумирате Достатъчно Количество Вода!

Водата е ключова за нормалното функциониране на човешкото тяло, защото то се състои основно от нея. С какво, обаче, допринася за добрия външен вид и състояние на нашата усмивка? Ако някога сте се запитвали, защо в ресторанта ви сервират кафето или виното с чаша вода, то това не е само за премахване на тръпчивия им вкус. Има силно превантивно действие срещу образуването на кухини между зъбите.

4. Венците Имат Нужда от Редовен Масаж!

усмихната жена, бели зъби и роза

Може и да ви звучи смешно, но масажирането на тази част от челюстта с въртеливи и нежни движения може да допринесе за правилното им кръвоснабдяване и да повлияе по положителен начин на тяхното здраве. Измийте ръцете си предварително и нежно започнете да извършвате въртеливи и кръгообразни движения върху месестата част. Можете да пробвате и с такива, които се движат в посока нагоре-надолу.

5. Изплаквайте Устата Си С Разтвор от Лимон!

вода с лимон

Не е нужно да купувате някой от скъпите маркови разтвори за плакнене на уста от аптеката, тъй като те са наситени със силно активни химични агенти, които могат допълнително да навредят на челюстта. Изцедете половин или цял лимон във водна чаша, която е пълна съответно наполовина или догоре. Плакнете устата си с него след всяко почистване на зъбите. Този цитрусов плод е изключително богат на pH и има превантивна функция срещу допълнителното увреждане на емайла.

Още Полезни Свойства на Лимона – Вижте Тук! 

6. Консумирайте Продукти, Които Са Наситени с Калций!

млечни продукти, сирене, кашкавал

Той е един от градивните елементи в нашите зъби и кости и недостатъчната му концентрация в нашия организъм означава, че рано или късно ще имаме сериозни проблеми с тях. Наблегнете на чистото краве сирене, прясно и кисело мляко. Ако не искате да консумирате животински продукти, то си закупете бадеми и зеленолистни зеленчуци (къдраво зеле, спанак или броколи.

7. Похапвайте Повече Плодове и Зеленчуци!

Едни от най-полезните продукти за здравето на зъбите се водят целината и морковите. Те имат невероятната способност да ги почистват по правилен начин, както и да им дават нужната доза витамини и фибри. Ябълковата кора пък допринася за укрепването, избелването и почистването на отпадъците в пространството между тях.

Вижте Още: Ябълковият Оцет и Неговите Свойства

8. Сдъвквайте Храната Достатъчно Дълго!

Дългото предъвкване на ястията, които току-що сте консумирали не само създава усещане за ситост и ви дава чудесна възможност да влезете във форма, но и подсигурява затлачването на по-малко остатъци от храната по и между зъбите. Тяхното почистване и поддръжка стават значително по-лесни.

три усмихнати момичета

Внимание + Навременна и Правилна Грижа = Искряща Усмивка!

Често имаме навика да пренебрегваме хигиената и състоянието на нашата челюст, докато тя не се влоши трайно и крайно. Истината е, че лесно можем да избегнем кариесите, образуването на кухини и инфекции с добра поддръжка. Не забравяйте, че вашата усмивка ви представя пред света и е източник на чар. Отделете и нужното внимание!

Жени Сиракова

Едно мнение по „Почистване на Зъбен Камък и Намаляване на Кариесите

  1. Ивана Жекова
    януари 8, 2019 в 3:45 pm

    Здравейте, ако знаех тези безценни практики по-рано, нямаше да дам луди пари за дентална грижа! Можете ли да ми кажете каква е цената на пастата за зъби Denta Seal в България?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *