Средиземноморската Диета – Как Да Отслабнем Без Да Гладуваме?

Време за четене: 4 min

жена, средноземноморска диета

Средиземноморската диета е базирана на традиционни храни за страните, граничещи със Средиземно море, като Гърция и Италия. Това се подразбира и от името ѝ.
Счита се, че тези народи се радват на доста по-здравословен начин на живот, в сравнение със Западна Европа или Америка. Това води и до избягването на неприятни здравословни състояния, като риска от инсулт и инфаркт.

Според мненията на много хора, които вече са я изпробвали, средиземноморската диета може да благоприятства по-добрия контрол върху теглото. Освен това е възможно и да помогне за предотвратяване на сериозни здравословни проблеми. А нека не забравяме и че доброто настроение съпътства насладата от храната, която е вкусна и питателна едновременно.

Специфичното при средиземноморския хранителен режим е, че няма задължително присъстващи продукти. Това се отдава на факта, че тези култури се различават една от друга, до известна степен. Но все пак изделията, които се консумират, следва да се ограничават до определени продукти. Няма място за притеснения, тъй като с повечето от тях могат да се направят полезни за здравето комбинации.

Интересното за българите, решили да пробват средиземноморската диета, е, че всъщност нашата кухня е донякъде повлияна от този регион. Храните, които се консумират често по Средиземноморието, не са напълно непознати за българската кулинарна култура и традиция. Повечето от тях могат и да спомогнат за хидратирането и грижата за кожата след 30.

Искате ли да научите примерните продукти, които да включите в диетата? Или пък да разберете, върху кои храни трябва да се фокусирате? Тогава четете по-долу.

Средиземноморска Диета – Кои Храни Да Изберем? А Кои Да Избягваме?

средиземноморска храна

Храните, които са традиционно отглеждани в този регион, са най-сигурният избори при средиземноморската диета. А кои точно са те? Това са голям брой рибни и морски деликатеси, както и цитрусови плодове, зеленолистни и пъстроцветни зеленчуци. Нека не забравяме и за маслините и прекрасното масло, което извличаме от тях – зехтинът.

Предлагаме Ви списък на най-често избраните храни при хората, придържащи се към средиземноморската диета.

  • Храни, които да се ядат в изобилие: Зеленчуци, плодове, ядки, семена, бобови изделия, картофи. Както и пълнозърнести изделия, риба, морски дарове и зехтин.
  • Храни, които да се консумират умерено: Пилешко месо, яйца,краве сирене и кисело мляко.
  • Храни, които да се опитват рядко: Червено месо.
  • Не консумирайте: Добавени захари, особено в напитки, преработено месо, рафинирани изделия, като масла, и полуфабрикати.

А що се отнася и до храните, от които да страните – списъкът им може да бъде повече от дълъг. Препоръчително е да избягвате следните нездравословни храни и съставки.

  • С Добавена Захар: Най-вече газираните напитки, бонбони, сладолед, трапезна захар.
  • С Рафинирана Пшеница: Бял хляб, тестени изделия.
  • С Транс-Мазнини: Има я в маргарин и различните полуготови изделия.
  • С Рафинирани Масла: Соево, рапично и палмово масло.
  • Преработени Меса: Колбаси, включващи салами, кренвирши, луканки, наденици – все любими български мезета.
  • Полуфабрикати: Внимавайте с храните, на които пише, че са „диетични“, а всъщност са направени във фабрики. Това е поредният маркетингов трик, който производителите прилагат, за да продават своите нездравословни продукти като „полезни за здравето“. Пример за това са газираните напитки, където често се срещат етикетите „без захар“ или „здравословен“. За да освежите тялото, докато влизате във форма, можете да опитате Keto Expert.

Виж Още: Кетогенна Диета

Как Да Изберем Храните, Които Да Включим в Нашата Средиземноморска Диета?

храна, риба

Както споменахме и по-рано, няма точно определени храни, които трябва да присъстват в средиземноморската диета. Това се дължи на различията в културите и кухните на страните, принадлежащи към тази група. Не ни пречи, обаче, да вземем най-доброто от всички тях.

Много хора избират да се фокусират върху хранителен режим с повече продукти, добити директно от природата. Те са с по-ниско съдържание на меса и животински субпродукти. Това, обаче, не включва рибата и морските дарове – препоръчва се да се консумират поне два пъти седмично. Организмът се нуждае от тях, за да си набави нужното количество Омега-3 мастни киселини, които не може да синтезира самостоятелно.

Средиземноморският начин на живот включва също и добра физическа активност. Замислете се за начините, по които ще да подсилите и оптимизирате своята. Те могат да бъдат разнообразни – фитнес, бягане или танци.

Даваме ви няколко примери за категории продукти и техните представители, на които можете да наблегнете:

  • Зеленчуци: Домати, броколи, къдраво зеле, спанак, лук, карфиол, моркови, брюкселско зеле, краставици.
  • Плодове: Ябълки, банани, портокали, круши, ягоди, грозде, фурми, смокини, пъпеши, праскови.
  • Ядки и семена: Бадеми, орехи, макадамия, лешници, кашу, слънчогледови семки, тиквени семки.
  • Бобови растения: Боб, грах, леща, варива, фъстъци, нахут.
  • Грудки: Картофи, сладки картофи, ряпа.
  • Пълнозърнести Храни: Овес, кафяв ориз, ръж, ечемик, царевица, елда, пшеница, хляб и макаронени изделия.
  • Риба и Морски Дарове: Сьомга, сардини, пъстърва, риба тон, скумрия, скариди, стриди, миди, раци.
  • Меса От Птици: Пиле, патица, пуйка.
  • Яйца: Пилешки, пъдпъдъчи и патешки яйца.
  • Млечни Продукти: Сирена, кисело мляко.
  • Билки и Подправки: Чесън, босилек, мента, розмарин, чай, индийско орехче, канела, черен пипер.
  • Здравословни Мазнини: Зехтин екстра върджин, маслини, авокадо.

Виж Още: Диета с Паста

А Кои Напитки Са Позволени?

Водата трябва да е най-често приеманата течност. Освен нея имате право да си пийнете по чаша червено вино всеки ден. Кафето и чаят също са позволени, стига да не сдържат захар или изкуствени сметани и подсладители. Препоръчително е да избягвате газираните напитки и плодовите сокове, поради високото съдържание на захари. Ако желаете нещо различно, можете да дадете питателен старт на деня си с Fortunella.

Примерен Списък с Продукти за Пазар за Средиземноморската Диета

продукти, диета

Решихме да поднесем примерен списък с продукти за пазаруване, които е хубаво да си набавите, ако желаете да спазвате средиземноморската диета. Както споменахме, най-важното е да се придържате към типичните за този регион хранителни групи. При този режим не е задължително стриктното броене на приетите калории или елементи.

Важното е да се храните като истински Средиземноморец!

Ето и примерният списък с продукти, които може да си набавите от всеки близък супермаркет:

  • Зеленчуци: Домати, краставици, моркови, лук, броколи, спанак, зелена салата, кейл.
  • Плодове: Ябълки, банани, портокали, грозде.
  • Зърнени Изделия: Пълнозърнест хляб, макарони, овесени ядки.
  • Варива: Боб, леща, грах, нахут.
  • Ядки: Бадеми, орехи, кашу, шам фъстък.
  • Семена: Слънчогледови, тиквени семки.
  • Риба: Сьомга, скумрия, пъстърва, херинга, сардини
  • Морски Дарове: Скариди и миди;

Препоръчваме и да изчистите всички нездравословни изкушения от дома си. Пример за тях са газираните напитки, сладолед, бонбони, сладкиши, бял хляб, чипс и преработени храни. Така ще може да се фокусирате върху здравословната храна, която сте си набавили предварително. Не я оставяйте да се развали в хладилника. Това вреди на бюджета, а също така и на обиколката на талията!

Виж Още: Житна Диета

Хранете Се Добре и Бъдете Здрави!

салата

Много от диетите промотират нездравословен режим на ненужно гладуване. Разчитат на бързите видими промени, но не вземат предвид появата на т. нар. „йо-йо ефект“ впоследствие. Средиземноморската диета се различава от тях с това, че дава избор на хората да се хранят природосъобразно с натурални продукти. А това е ключът към по-добро здраве и щастлив живот! Има много био-козметични продукти, чиято формула включва органични екстракти. Пример за такива e разтворимата напитка W-loss.

Жени Сиракова

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *